Staff List


Leadership Team

Mrs Jane Lee

1

Miss Joanne Atack

1

Mrs Tracy Phillips

1

Mrs Karen Williams

1

Mrs Laura Barbour

1

Mrs Karen Flower

1

Mrs Samantha Phare

1

Mrs Abigail Bruce  B Ed (Hons) in Primary Education and English Junior Dept. Leader Year 6
Mrs Claire Seymour BA Hons in Sports Science with Outdoor Adventure, PGCE and Masters in Education Year 5S
Mr Jonathan Pennington-Ridge  PGCE, BSc (Environmental Studies) Year 5PR
Miss Isabel Turner  Bsc (Psychology), PGCE Year 4T
Miss Libbie Green  B Ed (Hons) (Primary) Year 4G
Miss Rhiannon Anderson BSc Hons PGCE Year 3A
Mrs Katharine Williams BSc Hons PGCE Year 3W
Miss Joanne Atack BA Hons QTS Infant Dept. Leader Year 2A
Miss Jodie Harris B Ed Primary, English Year 2H
Mrs Wendy Pennington-Ridge BSc in Combined Studies, PGCE Year 1PR
Mrs Tracy Daykin PGCE, Msc Enviromental Management Year 1D
Miss Lisa Daymond B Ed (Hons) Primary, Early Childhood studies Reception D
Mrs Emma Baron BA Hons EYPS, PGCE Recepton B
Mrs Tracy Phillips BA Hons PGCE/DSL Foundation Stage 2
Miss Nicole Collins NVQ 3 Foundation Stage 1 Room Leader
Mrs Emma Robinson B Ed Hons Maternity Leave
Miss Jordan Limpus City & Guilds Level 3 in Teaching and Learning Support Junior Department TA
Mrs Tracey Drewery City & Guilds Level 3 in Teaching and Learning Support Year 2
Miss Louise Harrison Level 3 Cert Support, Teaching and Learning Year 1 PR
Miss Gemma Rogers NVQ3 Year 1 D
Mrs Natasha Castles NVQ3 Reception D
Mrs Jenny Barkell BA Hons CACHE2 Reception B
Miss Chloe Botterill NVQ2 Foundation Stage
Mrs Vicki Noblett CACHE Level 3, Diplioma Children and Young People Foundaton Stage
Miss Alyshia Noulson NVQ2 Foundation Stage
Mrs Abigail Douglas NVQ2 Foundation Stage
Mrs Jean Martin Cert Ed Learning Support
Miss Sam Daw NVQ3 Maternity Leave

 

Mrs Nicki Costin Dance
Ms Catherine Gee French FS2, Rec & Yr1
Mrs Nicola Hall French Yr 2 to Yr 6 & SENCO
Mrs Sue Hallowes ICT
Mrs Catherine Davies Music
Mrs Josie Debnam Tennis
Mrs Ros Gamble Learning Outside the Classroom
Mrs Sarah Westcott Music Specialist

 

Mr Peter Barrett Fencing
Premier Sports Mini-Gym & Mini-Football
Mrs Katherine Good Piano
Mrs Catherine Davies Singing & Piano
Mrs Susan Winder Speech
Mr Drew Gallagher Street Jazz
Mr Rob Williams Guitar
Mr Nico Romans Martial Arts
Mr Geoff Lea Drumming

 

 

Mrs Karen Williams BTEC Manager and Ruby Room Leader/DSL
Mrs Laura Barbour CACHE 3, Management Level 3 Deputy & Emerald Room Leader
Miss Kirsty Chaffe BA Children and Young People Sapphire Room Leader
Mrs Samantha Chatfield NVQ3 Room Leader
Miss Natasha Eke NVQ3 Maternity Leave
Mrs Janet Murray BSc NVQ3 Nursery Assistant SENCO
Mrs Gina Harvey Nursery Assistant
Miss Jodie Felton NVQ3 Nursery Assistant
Miss Jade Stephen NVQ3 Nursery Assistant
Miss Laura Thornton NVQ3 Nursery Assistant
Miss Devon Quartermain NVQ3 Nursery Assistant
Miss Hattie Hurdle Training towards NVQ3  Nursery Assistant
Miss Elouise Lancaster Training towards NVQ3  Nursery Assistant
Miss Lauren Bentley Cache Level 3 B Ed (Hons) Primary Nursery Assistant
Miss Victoria Johnson NVQ3 Nursery Assistant
Miss Lauren Clarke Training towards NVQ2 Trainee Nursery Assistant
Miss Sarah Fry NVQ3 Nursery Assistant
Miss Jodie Lowe NVQ3 Maternity Leave

 

Mrs Karen Flower Bursar
Mrs Samantha Phare Registrar
Miss Claire Peters School Administrator
Mrs Rebecca Blake Facilities Manager
Mr Mark Jones Site Manager
Mrs Lyndsey Yeoman School Cleaner
Mr Richard Simpson Mini Bus Driver/Supply Teacher
Mrs Lorraine Courts Chef Manager
Mrs Nicola Green Kitchen Assistant
Mrs Sharon Bishop Kitchen Assistant
 Miss Tina Cleave Kitchen Assistant